0 $
2,500 $
5,000 $
770 $
AUGUST 2022

International Military Review – Syria-Iraq Battlespace, Nov. 10, 2015

Support SouthFront

Help produce more actual and interesting content, join our struggle by donating via PayPal: southfront@list.ru or via: http://southfront.org/donate/

The SAA in coordination with the National Defense Forces (NDF) captured the village of Jinaan in southeast Hama after a series of intense firefights against the ISIS militants groups along the Salamiyah-Raqqa Highway. According to the field reports, the Syrian forces destroyed ISIS defenses at Jinaan after killing several ISIS militants and destroying their headquarters inside the village.

Then, the SAA and the NDF reportedly captured 6km of terrain along the Salamiyah-Raqqa highway. If it’s true, it’s their largest gains on this front in over eight months. The Salamiyah-Raqqa highway is used by ISIS to launch attacks on the SAA positions in the southeastern Hama. The SAA have been carrying out operations to clear the area of the Khanasser-Ithriya highway from the ISIS presence. This latest attack was part of the SAA eforts at this front.

The Russian Air Force has recently intensified their airstrikes in the eastern Hama in to protect the Syrian forces’ main supply route to the Aleppo province. Another goal of these air raids is to deter the terrorist group from pushing west towards the city of Al-Salamiyah.

On Monday, the Syrian forces broke the ISIS frontline defenses at the town of Sheikh Ahmad in the Deir Hafer Plains and imposed full control over this area after a series of intense firefights. On Tuesday, the SAA broke-through ISIS’ final line of defense at the east Kuweires village and military housing and liberate the remaining area lifting the three year long siege.

The recent developments are showing that, despite the counter-attacks and even tactical success at a number at fronts, the terrorists have lost a strategic initiative in Syria and passed to defensive actions. Due to the start of the Russian military operations, the pro-government forces have gained a substantial advantage in the intelligence, coordination and fire power. Russian warplanes play a crucial role for successful offensive actions at the battlespace.

Iraqi security forces liberated the western part of the city of Ramadi from the ISIS control. Col. Walid al-Dulaimi said that security forces had full control over western Ramadi and were waiting on reinforcements to advance toward the city center. The Iraqi security forces’ operations aimed to liberate the city from ISIS have been continuing since July. In the coming weeks, the U.S.-led coalition plans to increase airstrikes in Iraq and Syria against ISIS. Nonetheless, it’s hard to forecast a real result of these operations because the previous US efforts against ISIS de-facto failed among other things because of a weak coordination between the US Air Force and the local ground forces.

Support SouthFront

SouthFront

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ing. Miloslav Dědek

Popravily 200 nevinných dětí! Z děsivého masakru ISIS běhá mráz po zádech. Byly to nevinné dětské duše, které neměly ani ponětí o svaté válce. Přesto byly krutě popraveny ve jménu zvráceného a krvavého výkladu islámu. Na veřejnost se dostaly dosud nejděsivější záběry poprav ISIS. Je na nich vidět, jak teroristé postříleli na 200 bezbranných dětí. Nelidé z ISIS položili na 200 dětí na zem do řady a kulomety je začali střílet do zátylků. Pálili bez lítosti zleva doprava, nenechali nikoho naživu. A to jenom proto, že jde o děti z rodin, které se nepodvolily ISIS. Na záběrech je vidět, že někteří džihádisté pálí rychle, zatímco další si dávají záležet, aby žádné dítě neminuly. Záběry jsou nekvalitní, ale děti budou pravděpodobně chlapci. Dívky totiž nelidé z ISIS berou do zajetí jako sexuální otrokyně. A je jim jedno, že jim je devět nebo méně let. Jak je vidět, teroristé z ISIS se nezastaví před ničím, neštítí se zabíjet ani malé děti. Jejich krvelačnost se navíc znásobila, když začalo Rusko podnikat v Sýrii na jejich pozice nálety.

„Válka je velké zlo!“ To platí pro Sýrii dvojnásobně. Stav současných i potencionálních válečných konfliktů souvisejících s probíhající válkou v Sýrii začíná být značně neurčitý a nepřehledný. Zatím však pořád ještě existuje určitá možnost, že se svět sjednotí v boji proti terorismu. USA a Rusko by se v průběhu řešení Syrského problému nemusely rozejít jako nepřátelé. Začnou-li spolu vážně jednat, k čemuž v podstatě už došlo v rámci jednání konference ve Vídni, nelze zcela vyloučit, že mezi nimi v průběhu řešení Syrského problému vznikne partnerský vztah. K této dvojici by se potom mohly přidat další mocnosti, čímž by se vytvořily podmínky pro vznik globálního spojenectví. Globální centrální světovláda založená na demokratických principech by mohla nastolit trvalý mír na celém světě, a to prakticky stejným způsobem, kterým se podařilo nastolit trvalý mír v rámci všech států spojených v projektu EU. Jedna možná cesta vzniku spravedlivé celosvětové demokratické vlády je uvedená v článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html Problematikou vzniku globální vlády se zabývá také článek: TPP, TTIP a UN 2030 – plán vytvoření jediné světové korporátní vlády: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/11/tpp-ttip-un-2030-plan-vytvoreni-jedine.html

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x